Merhaba;

WordPress’i yerel bilgisayarımda kurup, şirket içinde intranet olarak kullanmak istiyorum. Her şey sorunsuz devam ederken yerel bilgisayarda bağlantı/link sorunu yaşıyorum. İstemcilerim sürekli güncellediği excel dosyaları bulunmakta ve bu excel dosyalarının içerisinde de başka dosyaların linkleri bulunmakta. Bu yüzden link tanımlarken \10.0………..xyz.xlsx şeklinde paylaşım alanı linki tanımlamam gerekli. Fakat WordPress buna izin vermiyor, illaki http ile link vermemi istiyor.

DW ile düzenlemek istediğim sayfayı http://localhost/wordpress/abc açtığımda sayfayı canlı olarak görebiliyorum ama kod kısmını aktif edince başka yerler açılıyor. HTML sayfalarda sayfa.html diye oluşturup tasarlamak istediğimizde o sayfayı açabiliyoruz ama WordPresste böyle bir şey bulamadım. Ben bunu nasıl DW ile açıp HTML gibi paylaşım linki tanımlayabilirim. Yardımlarınızı bekliyorum.

wordpress-intranet-kullanimi-mobil
wordpress-intranet-kullanimi-mobil
wordpress-intranet-kullanimi
wordpress-intranet-kullanimi

Cevap

Merhaba Aykut,

Öncelikle intranetini sağlam temeller üzerine kurman gerekmektedir. Sunucu yapacağın yerel bilgisayara kurulumunu o bilgisayarın ip’si ile yapman daha sağlıklı olacaktır. Bilgisayarının ip’sinin 10.0.0.67 olduğunu düşünelim. Kuracağın WordPress’i tarayıcının adres çubuğuna ip’sini yani 10.0.0.67 yazarak giriş yapıp WordPress’i kurman gerekli. Ağdan herhangi birisi senin ip’ni yazdığında kurmuş olduğun WordPress sağlıklı gözükebilsin.

Sonrasında dosya paylaşımlarını için ister bir eklenti kurabilirsin ister yazılar üzerinden paylaşabilirsin. Biz senin için ufak bir Excel dosyası üzerinde denemeler yaptık. Excel Dosyası adında bir yazı oluşturup, bunu ağdan farklı bilgisayarlarda ve cihazlarda test ettik. Sorunsuz çalışıyor ;)

wordpress-intranet-kullanimi

wordpress-intranet-kullanimi-mobil

Sevgiler,