Merhaba Sumostro Ekibi,

Geniş ve kapsamlı araştırmalarımın sonucu yine hüsranla sonuçlandı. İşin uzmanına, yani sizlere sormaya karar verdim.

WordPress’te “Duyurular” adlı bir yeni menü oluşturdum. Daha sonra bu duyuruları (Site duyurusu, Müşteri Duyurusu, Bayi duyurusu) adlı kategoriler altında yayınlamaya çalıştım. (Yazı formatı=duyurular) Duyurular menüsüne girdiğim zaman oluşturduğum bu duyurulara özel kategorilerin görüntülenmesini istiyorum. Buradan kategori seçip yayınlamak istiyorum.

Görüntüleme kısmında ise, Duyurular tıklandığı zaman Duyuruların tüm kategorilerinin listelenmesini (Site duyurusu, Müşteri Duyurusu, Bayi Duyurusu) istiyorum. Buradan ilgili kategori tıklandığı zaman duyuruların görüntülenmesini yapmaya çalışıyorum.

Bu soruma vereceğiniz cevabın eminim ki birçok aramaya ışık tutacaktır.
Şimdiden teşekkürler, İyi çalışmalar.
İyi ki varsınız!

Cevap

Merhaba Servet,

Güzel dilekleriniz için teşekkür ederiz.

Öncelikle herhangi bir yazı formatı oluşturduğunuzda ve gerekli içerik girişleri yaptıktan sonra, kalıcı bağlantılar bölümüne gelerek kalıcı bağlantıları kaydetmeniz gerekmektedir. Eğer bu işlemi yapmazsanız eklediğiniz yazı formatı ve taksonomiler (kategoriler) çalışmayacaktır.

Öncelikle duyuruların ana sayfasını yapmanız gerekecektir. archive-{post-type}.php yani archive-duyurular.php adında bir dosya oluşturuyoruz. Bu siteadi.com/duyurular bölümünde karşınıza çıkacak duyurular ana sayfasıdır. Burada listelemek istediğiniz taksonomileri (kategoriler) get_taxonomies fonksiyonuyla listeleyip ve taksonomilerin bağlantılarını ekliyoruz.

Yukarıda eklediğimiz taksonomilerin bağlantısı tıklanılan taksonomilere ait yazılara (duyurulara) gidecektir. Bunun içinde ilgili taksonomileri listeleyen bir taksonomi sayfası oluşturmamız gerekiyor. taxonomy-{taxonomy-slug}.php adında bir sayfa oluşturuyoruz. Bu sayfa da gelen taksonomilere ait bir listeleme yapacağımız için The Loop‘u kullanıp sorgusunda filtreleme yapmamız gerekecektir. İlgili kategorilere ait yazıları listelediğimize göre artık sadece yazıların detay sayfasını oluşturmamız gerekecektir.

En son olarak single-{post-type}.php yani single-duyurular.php adında bir dosya oluşturuyoruz. The Loop‘umuzu burada da kullanıyoruz ve duyurumuzun görüneceği detay sayfasını oluşturmuş oluyoruz.

İlgili sayfaları oluşturduktan sonra kalıcı bağlantıları tekrardan kaydedip test ediyoruz.

Kaynak;
https://www.elegantthemes.com/blog/tips-tricks/creating-custom-post-types-in-wordpress

Sevgiler,

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir