Merhaba,

Bir WordPress sitem var ve bu site ile biraz sıkıntı yaşıyorum. Yaşadığım sıkıntı siteye önceden deneme amaçlı kurduğum eklentiler veri tabanında yeni tablolar oluşturdu. (Mesela soru cevap sistemi kurdum yeni kullanıcı rolü eklendi vs.) Ben şimdi bu eklentileri kaldırdığım halde veri tabanında bu eklentiler ile alakalı tablolar görüyorum. Acaba bu tablolar veri tabanına yük yapar mı?

Aktif olmayan (FTP’den silinmiş) eklentilerin izlerini siteye herhangi bir zarar vermeden nasıl temizleyebilirim?

Teşekkürler,

Cevap

Merhaba,

Herhangi bir eklentiyi sildiğiniz de o eklenti ile ilgili veri tabanında bir veri varsa, eklentiyi silme aşamasında var olan kayıtlı bilgilerin silinip silinmemesi konusunda sizleri uyarır. Eğer siz onaylarsanız eklenti ile ilgili bütün ayarları/verileri silmiş olursunuz.

Herhangi bir zararı olmaz, sadece veri tabanınızda ekstra yer kaplamış olur. Bu verinin büyüklüğüne göre değişiklik gösterebilir. Eğer veriniz çok yer kaplıyorsa sitenizin performansını etkileyebilir haliyle ekstra bir yüke sebebiyet verecektir. Yüklediğiniz eklentilerinin testlerini farklı bir WordPress’de yapmanızı tavsiye ederiz.

İlgili veriler bazen ekstra tablolar olabilir, bazen de WordPress’in var olan tabloların içerisinde yer edinmiş olabilir. Bunun için yapmanız gereken tek şey, veri tabanını baştan sona bir temizlikten geçirmektir.

WP-DBManager eklentisi ile bunu çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Fazla olan tablolarınızı silebilir veya mevcut tablolarınızın onarımlarını yapabilirsiniz. Ayrıca veri tabanı performansınızı arttırabilirsiniz.

NOT: Herhangi bir işlem yapmadan önce yedek almanızı tavsiye ederiz.

Sevgiler,